Estetik Cerrahi Blog

Jinekomasti Ameliyatı Yaptıranlar ve Sonrası, Şişlik, Morluk, İyileşme

Jinekomasti ameliyatı yaptıranların, birçok sitede, yorumları bulunmaktadır. Bu yazımızda kendi hastalarımızın, iyileşme sürecinde dile getirdiklerinden bahsedeceğiz. Jinekomasti ameliyatı sonrası yaşayacaklarında merak ettikleri soruların cevaplarından bahsedeceğiz.
Jinekomasti Ameliyatı Yaptıranlar ve Sonrası, Şişlik, Morluk, İyileşme.

Jinekomasti ameliyatı yöntemine göre iyileşme süreci önemlidir.

Vaser ve laser cihazları her hastanede bulunmamaktadır. Her doktor, vaser veya lazer yöntemlerini kullanmamaktadır. Liposuction ile denildiğinde, bu ameliyata karar verenlerin, doktoruna hangi cihazı kullanacağını sorması gerekmektedir. Vaser liposuction ise ses dalgaları ile göğüs yağlanmalarından kurtulursunuz. Lazer lipoliz veya lazer liposuction ise, lazer ışını ile kurtulursunuz. İster vaser olsun ister lazer olsun, her ikisinde de deri uygulama sonunda sıkılaştırılır. Lazer teknolojisinde iki farklı lazer modeli veya markası bulunmaktadır. İlk lazer teknolojisi smart lipo’dur. Smart lipo ile sadece yağlar eritilir. Ama sıkılaştırma özelliği yoktur. Lazer teknolojisi ile yapılacaksa, slim lipo olursa, deride uygulamada sıkılaştırılır. Ameliyat sonrasında daha rahat edersiniz. Slim liponun çalışma gücü daha kuvvetli ve yağlar daha çabuk eritilir. Vaser yönteminin, lazer yöntemine göre avantajları daha fazladır. 

Klasik liposuction yöntemi çok eskiden beri yapılmaktadır.  Klasik yöntemde sonuçları 3.cü aydan sonra görülmeye başlanır. Deri de sıkılaşma olmamaktadır. Teknolojik yöntemlerde 3 hafta sonunda, deniz tatiline gidilebilecek sonuçlar görülür ve deri de sıkılaşmış olur.

Teknolojik yöntemler ile ilgili birçok farklı iyileşme süreçleri anlatılmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, iyileşme sürecinin kolaylığı, liposuction’da gerçekten vaser veya laser kullanıldıysa olmaktadır. Klasik yöntem ise ağrılar ve dinlenme süresi uzun olmaktadır. Doktorunuzun vaser ve lazer kullanacağını iyice araştırmalısınız.

Ameliyathaneden, Hasta Odanıza Geldiğinizde

Ameliyattan sonra odanıza geldiğinizde, genel anestezi aldıysanız, biraz odanızda uyuma süreciniz olacaktır. Odaya gelindiğinde ameliyat ağrısı olmamaktadır. Hasta yatağınızda ıslaklıklar veya kan sızıntıları olabilir. Korkulacak bir durum değil, normaldir. Bu sızıntılar ertesi gün duracaktır. Hasta odanıza geldiğinizde, üzerinizde bir korse olmaktadır. Korse kullanımı süresini, uygulamayı yapan estetik cerrah söylemelidir. Estetik doktorların kullandırma süresi farklı olmaktadır. Hasta, odasına geldikten 2 saat sonra yemek yemeye başlamaktadır. Lokal anestezide hemen yiyebilmektedir. Hangi anestezi olursa olsun, kişiler aynı gün taburcu olmaktadır.

Eve Taburcu Olduğunuzda

Eve taburcu olduğunuzda, uygulama noktalarından sıvı çıkışı olabilmektedir. Bazen minik kan sızıntısı olabilmektedir. Korkacak bir durum olmadığını normal bir durum olduğunu belirtmemiz gerekir. Korkulacak bir durum değildir.

Ameliyat ağrısı olmayacaktır. Ama kas ağrınız olacaktır. Oturup kalkarken, kas ağrılarınız sizi rahatsız edebilir. Spor yapan kişiler, uzun bir aradan sonra spor yaptıklarında, kas ağrılarını bilirler. Her yerini tutulmuş hissederler. Jinekomasti ameliyatı sonrasında da aynı durum olacaktır. Size doktorların bahsettiği, ameliyat ağrısı olmayacağıdır. Ama kas ağrısı olmaktadır. Kas gevşetici v.b. kullanmanıza gerek yoktur. İlk eve taburcu olduğunuzda o akşam, dinlenmenizi istiyoruz. Sonrasında ertesi gün, çok vücudu zorlamadan, hareket etmek faydalı olacaktır. Sık oturup kalkmak, kas ağrılarının geçmesine katkı sağlayacaktır. Kendinizi zorlamadan yürüyüşe de çıkabilirsiniz. Bir banka vb otururken kalkarken kas ağrılarınız olacaktır. Belli aralıklarla oturup kalkmak iyi gelecektir. Tüm gün yatmak, kasları hareketini sağlamayacaktır. Kas ağrılarınız var diye sadece yatmayınız. Yatağa yatarken veya kalkarken de kas ağrılarınız olacaktır. Normal bir durumdur. Ertesi gün kas ağrılarınızdan şikayetçi olabilirsiniz. Ağrı kesici içmeniz gerekmeyecektir. Bu kas ağrıları sadece göğüs bölgenizde değil, uygulama yapılmasa da, bel çevresinde de olmaktadır.

Banyo Ne Zaman Yapılır?

Uygulamadan 3 gün sonra banyo yapabilirsiniz. Üzerinizde çıkarmadan kullanacağınız korse olacaktır. Banyo yapma süreniz 15 dakikayı geçmemelidir. Korsenin düzgün kullanımı, ameliyatın başarısı kadar önemlidir.

Şişlik ve Morluk

Lazer ve vaser kullanılmasına göre morluk ve şişlikler farklılık gösterir. Lazerli yöntemde morarma ve şişlik olabilmektedir. Ama korkulacak bir şey değildir. 3 hafta sonrasında morluklardan eser kalmamaktadır. 3 hafta korse kullanan kişiler, korse kullanmamaya başladıklarında, morluk olmayacaktır. Morluk ve şişlikte, vaser liposuction yöteminin avantajları olmaktadır. 

İlk zamanlarda hangi yöntem olursa olsun, deride sertlik olacaktır. Her ameliyatta olduğu gibi ödem olmaktadır. Hasta odanıza geldiğinizde ve eve taburcu olduğunuzda, göğüs bölgesinde şişlik olmaktadır. Şişlikler ilk 1 haftadan sonra azalmaya başlayacaktır. Göğüste şekil almaya başlayacaktır.

İlk 3-5 gün, cinsel organınızda ve kasıklarda renk farklılığı olacaktır. Endişe etmeyiniz. Normal bir durumdur. Sonradan bir yan etki olacak bir durum değildir.

Göğüs Dümdüz mü Olmalı?

Göğüs yağlanması sorunu, meme dokusu normal olan erkeklerin göğüsüne baktığınızda dümdüz olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Anatomik yapı olarak dümdüz değildir. Erkek modelleri incelemenizi tavsiye ederiz. Göğüs yağlanma problemi olan kişiler, göğüste dümdüz görüntü istemektedirler. Dümdüz olmaması gerekmektedir.

İşe Gidiş Ne Zaman?

Yurt dışında yaşayanlar, ertesi gün ülkelerine dönmektedirler. Jinekomasti ameliyatı sonrasında, ertesi gün dinlenmenizi istiyoruz. Ama gün içerisinde yürüyüşler, belli aralıklarla, oturup kalkmanızı, kasları yeniden çalıştırmak için tavsiye ediyoruz.

3.gün işe dönmenizde hiçbir sakınca yoktur. İş yerinde oturup kalkarken kas ağrılarınız olacaktır. Ama sizi ses çıkartıp bağırtacak bir ağrı olmayacaktır. İnternette 3.gün işe gidemedim diyen kişiler bulunmaktadır. İşe gidemeyecek bir durum yoktur. Sadece olan kas ağrılarıyla da işe gitmeme hakkınızı kullanabilirsiniz. Arabaya binerken inerken kas ağrılarını hissedersiniz. Ama sn’lik hissedersiniz. Göğüs yağlarından her gün mutsuz olmaktansa, anlık kas ağrıları, sonuca değmektedir.

Ameliyat İzi

Bazı yorumlarda, yağlarının gittiği ama deride sarkma olduğu bahsedilmektedir. Bu durum, yukarıda bahsettiğimiz, kullanılan teknolojiden kaynaklanmaktadır.

Eğer bir erkeğin göğüsünde, kadın göğüsü gibi çok fazla yağlanma varsa ve karın bölgesine doğru düşme varsa, teknolojik yöntemler kullanılmamaktadır. Cerrahi yöntem gerekir. Meme dikleştirme gerekecektir. Aynı kadınlarda olduğu gibi.

Ameliyat izi olmadan, erkeklerde meme küçültme ameliyatı olmaz bilgisi yanlış bir bilgidir. Ameliyat izi olmadan hem deri sıkılaştırılabiliyor hem de göğüs normal olabiliyor.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Sonuçlar

Ameliyat sonrasında, 3 hafta sonra deniz tatili yapılabilecek sonuçlar olmaktadır. Takip eden 3-6 ay arasında göğüsler şekillenmeye devam edecektir. Bazen zaman zaman, tekrar büyüme zannedeceğiniz, yağlanma diyebileceğiniz fazlalaşma görülebilir, normaldir. Çünkü iyileşme sürecinde, bazı yağ hücreleri parçalanmaya devam edip, vücut tarafından atılır. Bu süreçte ödem yapabilir. Endişe etmeyiniz. Uygulama yapılan bölgelerde tekrar yağlanma olmamaktadır.

Gerçek anlamda tam iyileşme, tüm ameliyatlarda olduğu gibi, 6 ile 12 ay arasındadır. 3 hafta sonra sonuçların mutlu edecek sonucunu görürsünüz. Takip eden süreçte göğüsler yavaş yavaş şekillenmeye başlanmaktadır. Hergün aynaya bakmamanızı tavsiye ederiz.

Randevu ve Bilgi İçin Bizi Arayabilirsiniz

İletişim

Copyright © 2016 - 2020 | Estetik Memento

Tüm Hakları Saklıdır | Powered by paradigmasal

Bu internet sitesinin amacı, estetik ameliyatlar, medikal estetik uygulamaları, diş estetiği, psikoterapi, varis tedavisi ve tıbbi uygulamalar hakkında bilgi vermektir. Tüm estetik yazılar, yorumlar ve fotoğraflar, estetik cerrahi, medikal estetik, diş estetiği, psikoterapi ve varis ile ilgili bilgi ve fikir edinilmesi için yazılmıştır. Bu internet sayfasında anlatılan bilgiler, kişilerin teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Bu yazılarla, kişiler kendilerine teşhis ve tedavi yapamaz. Bir doktorun muayene ve tedavisinin yerini alamaz. Bu internet sitesinde bilgilendirilen ameliyatlar, ameliyathane koşullarında hastanede gerçekleştirilmektedir. Doğru tanı ve tedavi için, konularla ilgili doktora başvurulmalıdır.